Jak výherní automaty budují závislost u člověka: Ztrácí peníze i naději

Jak výherní automaty budují závislost u člověka: Ztrácí peníze i naději

Náhled obrázku

Není žádným tajemstvím, že technické hry jsou nejoblíbenějším způsobem sázení v České Republice. Dokazují to průzkumy a infografiky z předešlých let, v nichž se uvádí, že technické hry mají až 75% podíl na celkovém součtu prosázených peněz. To poukazuje na vysokou sympatii Čechů k těmto hrám, aniž by z větší části věděli, jak tento typ her skutečně funguje, a jakým způsobem vznikne závislost.

Na začátek si povězme asi to, co je pro mnoho lidí možná ta nejhledanější odpověď, aneb jaká je šance na výhru a zda je tam potenciální zhodnocení peněz. Zaprvé je důležité si uvědomit, že automaty jsou konstruované tak, aby u vás jednoznačně vybudovaly závislost - nesoustředí se na výhru jako takovou.

1) Dramatický příchod

Automaty vás během hry dostávají do situace, kdy to vypadá, že výhra přichází, jste napínáni, ale žádná nepřijde, protože je následně odhaleno, že jste netrefili správné symboly. Tento první bod je současně první fází vzniku zárodku závislosti u člověka. Mnoho lidí si sama pro sebe řekne, že to prostě zkusí znovu, jelikož zcela určitě byli blízko. To je jeden z nejelementárnějších a nejpovrchnějších klamů. 

Automaty vám nikdy nepřinesou žádnou zásadní výhru z toho důvodu, že mají předem nastavenou návratnost pro každého hráče. Toto nastavení se řídí návratnostním poměrem RTP (Return to Player), a zajišťuje přerozdělení výhry dle toho, kolik hráč prosázel. Obvykle se tento poměr může pohybovat kolem 75 až 90%, což znamená, že provozovatel hry má z vaší aktivity obrat 5 až 25% a vaše potenciálně výherní pole je pevně uzamčeno pod 100% vašeho ztraceného kapitálu. Třemi slovy: Vždy jen proděláváte.

2) Drobnovýhry

Drobnovýhry jsou druhá fáze psychologické manipulace, kterou automaty vyvolávají závislost u lidí. Druhou fází jsem to nazval z toho důvodu, že v první fázi této manipulace je mířeno převážně na potřebu hráče zesilovat svojí aktivitu, zatímco ve fázi druhé se budeme bavit o zesilování přesvědčení hráče při této aktivitě. Během hraní automatů se totiž velmi často stává to, že se vám daří vyhrávat malé, zanedbatelné výhry. Jakmile hráč vidí, že vyhrává malé výhry a následně se podívá na všechny ty různé jackpoty (hlavní výhry), začne být přesvědčen, že zcela určitě může být tím, kdo je odemkne a shrábne pořádný balík peněz.

No ano, je to sice velmi lákavé, ale brání tomu skutečnost s přednastaveným zařízením, které umožňuje vyhrávat jen po malých částech toho, co už jste prohráli. V této druhé fázi se nevědomý hráč, nebo možná i uvědomělý, ale nedostatečně přesvědčený, začíná stávat závislým na technické hře.

3) Zvuky a světelné efekty

Ačkoliv se to může zdát jako velmi nepravděpodobné, tak třetí fázi budování závislosti tvoří emociální satisfakce. V první fázi byl hráč utužován v tom, aby umocňoval potřebu hrát opakovaně. Ve druhé fázi byl hráč přesvědčován, že každá malá výhra zvyšuje pravděpodobnost výher nejvyšších. Při třetí fázi přebírá hra kontrolu nad emocemi člověka, kdy je doprovázena různými světelnými efekty, či zvuky. To hráči pravidelně dodává uspokojení a také pocit, že je na správném místě i cestě, přestože je to jedna z nejhůře udržitelných životních situací, do kterých se může kdokoliv z nás dostat.

Jaké jsou následky závislosti na výherních automatech?

Hraní automatů vždy bude přinášet vysoké finanční ztráty, a to nejen v případě závislosti. I příležitostné hraní může vést ke ztrátám, které si hráči často neuvědomují, dokud není pozdě. V tomto případě je proto doporučeno peníze investovat do něčeho smysluplnějšího a mnohem méně agresivnějšího, než jsou právě výherní automaty.

Psychické důsledky závislosti

Mezi tyto důsledky povětšinou patří sociální izolace a emociální problémy. Hráči často tráví hodiny u automatů na úkor rodiny, přátel a práce. Časem mohou dospět ke skutečnosti, kterou v tomto článku popisuji, ale úplně odlišně než prozřením, nýbrž hlubokými depresemi a úzkostmi. Z nich se posléze obtížně dostává, jelikož jsou zakořeněny v nitru a přesvědčení člověka, který si v těch chvílích nedokáže přiznat svůj nezdar a prohru v aktivitě, jež se mu jeví jako smysluplná. 

Na závěr se sluší shrnout, že aktivní hraní technických her jako jsou výherní automaty, není vzhledem k těmto všem skutečnostem příliš rozumné, proto doufám, že tento článek přesvědčí i některé dlouhodobější hráče, aby raději sešli z této cesty, a zkusili se vydat rozumnějším směrem.